Rozszerzenie i skręt żołądka – odpowiednia stabilizacja pacjenta jako istota właściwego postępowania - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rozszerzenie i skręt żołądka – odpowiednia stabilizacja pacjenta jako istota właściwego postępowania

ABCDE i SAMPLE

W medycynie ratunkowej niezwykle istotny jest czas. Tam, gdzie jest to możliwe, powinniśmy korzystać z gotowych i szybkich rozwiązań, ponieważ to od naszych zdecydowanych działań zależą życie i zdrowie pacjenta. Przyjmując zwierzę w stanie krytycznym, diagnostykę zawsze należy rozpocząć od zebrania szybkiego, ale w miarę możliwości dokładnego wywiadu z opiekunem zwierzęcia. Zwykle podczas działań ratowniczych nie możemy pozwolić sobie na wnikliwą rozmowę z właścicielem, choć ta w wielu przypadkach może okazać się niezbędna. W celu uzyskania najważniejszych informacji niezwykle pomocny jest akronim SAMPLE, który pozwala na zadanie celowanych i krótkich pytań. Dodatkowo należy pamiętać o tym, jak niezwykle ważny jest spokój. To właśnie dzięki naszemu opanowaniu jesteśmy w stanie nawet od najbardziej zdenerwowanego klienta uzyskać rzetelne i niezbędne informacje. Warto skorzystać z algorytmu 1 z przykładowymi pytaniami, jakie możemy zadać opiekunowi zwierzęcia na początku wspólnej drogi z pacjentem.

Choć w większości przypadków zwierzę cierpiące z powodu rozszerzenia i skrętu żołądka będzie manifestowało jednoznaczne objawy, warto pomimo wszystko posłużyć się wspomnianym schematem (algorytm 1), ponieważ często w sytuacji stresowej właściciel nie poinformuje nas o szczegółach mogących mieć znaczenie na dalszych etapach postępowania z pacjentem. Tego rodzaju nieskomplikowany wywiad jest możliwy do jednoczesnego przeprowadzenia w trakcie skróconego badania klinicznego, co dodatkowo skraca czas poświęcony na diagnostykę. Badanie warto przeprowadzić, korzystając ze schematu ABCDE. Znaczenie poszczególnych liter akronimu przedstawiono na ryc. 1.

Po diagnozie – stabilizacja!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy postępowaniu z pacjentem z GDV jest pochopność działania i brak właściwego przygotowania pacjenta do ewentualnego zabiegu. Po przeprowadzeniu wywiadu i badania klinicznego stajemy przed dylematem, jakim jest wprowadzenie leczen...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.