Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne – jak pomagamy naszym podopiecznym? Przypadek Luny - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne – jak pomagamy naszym podopiecznym? Przypadek Luny

fot. archiwum FTW

Głównym statutowym celem Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne jest leczenie zwierząt. Co roku pod naszą opiekę trafia wiele zwierząt, głównie psów i kotów, które wymagają organizacji oraz finansowania ich leczenia. Zajmujemy się oboma aspektami jednocześnie, bez względu na to, czy są to zwierzęta z opiekunami tymczasowymi, czy też posiadające swoich właścicieli. Poprzez opiekę nad zwierzętami udzielamy wsparcia ich opiekunom. Pomoc dotyczy zarówno osób, które z powodów życiowych nie są w stanie pokrywać nierzadko wysokich kosztów leczenia swoich pupili, ale także tych, które czują się zagubione i nie są w stanie prawidłowo realizować niezbędnej opieki weterynaryjnej dla swoich podopiecznych.

Zobacz również przypadek Figi >>TUTAJ<<i przypadek Mai >>TUTAJ<<

Różnorodność problemów zdrowotnych, z którymi się spotykamy, oraz czas leczenia, warunkują automatycznie okres, na który Fundacja obejmuje opieką danego pacjenta. Wiele z taki przypadków dotyczy chorób przewlekłych lub wymagających bardziej rozbudowanej diagnostyki. Jednym z takich nieoczywistych przypadków była trzyletnia suczka Luna. Jej problemy zdrowotne rozpoczęły się w bezpośrednim czasie po cieczce. Początkowe objawy to: osowienie, gorączka (39,8°C) oraz skąpy ropny wypływ z pochwy. Wstępna diagnostyka ukierunkowana była na ropne zapalenie macicy oraz choroby odkleszczowe.

W pierwszym etapie wykonano podstawowy profil badania krwi oraz wdrożono leczenie objawowe (antybiotyk, leki przeciwgorączkowe, płynoterapia). Wynik badania krwi pozwolił wykluczyć choroby odkleszczowe. W podejrzeniu pozostała infekcja ogólnoustrojowa. Umiarkowana leukocytoza (14 tys.) oraz podwyższone parametry nerkowe (mocznik: 260 mg/dl, kreatynina: 2,43 mg/dl) wraz z przeprowadzonym wywiadem oraz objawami klinicznymi mogły wskazywać na toczący się ropny proces zapalny w macicy. Wykonano przeglądowe badanie USG jamy brzusznej, które wykazało nieznaczne poszerzenie rogów macicy z n...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2602 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.