Triady śmierci w kardiologii
Stany nagłe w kardiologii to temat, który niejednokrotnie budzi lęk zarówno u lekarzy, jak i opiekunów pacjentów. Choć medycyna weterynaryjna poczyniła ogromne postępy, wciąż istnieją przypadki, które stanowią wyzwanie nawet dla doświadczonych klinicystów. Szczególnie w warunkach ostrych dyżurów, gdy presja czasu i decyzji jest ogromna, a pacjenci wymagają natychmiastowej i precyzyjnej interwencji, wystąpienie stanu nagłego może wywołać niepokój. Zrozumienie mechanizmów odpowiedzialnych za te dramatyczne zdarzenia jest kluczowe, by móc skutecznie zdiagnozować i leczyć pacjentów w takich kryzysowych sytuacjach.
W niniejszym artykule zostaną przedstawione najczęstsze stany nagłe, które mogą prowadzić do nagłej śmierci sercowej (SCD, ang. sudden cardiac death), zarówno w warunkach szpitalnych, jak i w trakcie wizyt kardiologicznych. Zostanie również omówiona koncepcja „triady śmierci” z perspektywy patofizjologicznej i patomorfologicznej.
Triada Virchowa
Triada Virchowa została opisana w 1856 roku przez Rudolfa Virchowa (1) i wyróżnia ona trzy czynniki predysponujące do zakrzepicy. W skład triady wchodziły pierwotnie: uraz ściany naczynia, nadmierna krzepliwość krwi oraz zaburzenia przepływu krwi. Dziś znanych jest więcej czynników rozwoju zakrzepicy (ryc. 1). W weterynarii najczęstszymi konsekwencjami zaburzeń hemostazy są DIC (ang. disseminated intravascular coagulation) i choroba zatorowo zakrzepowa (FATE, ang. feline arterial thromboembolism) (2). FATE jest efektem wytworzenia się skrzepliny w lewym przedsionku (ryc. 2). Po oderwaniu się materiału zatorowego lub jego części dociera on z prądem krwi do aorty i utyka w naczyniach o małej średnicy, powodując ich niedrożność, niedokrwienie narządów i kończyn (najczęściej miednicznych). Skutkuje to u kotów nagłymi, bardzo bolesnymi objawami. Pierwotną przyczyną u około 90% pacjentów jest choroba serca – głównie kardiomiopatia przerostowa (HCM, ang. hypertrophic cardiomyopathy) i kardiomiopatia restrykcyjna ...
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!