Idiopatyczne chłonkopiersie u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Idiopatyczne chłonkopiersie u kotów

Diagnostyka chłonkopiersia u kotów

Obecność płynu w jamach opłucnej można wykazać przy pomocy technik obrazowania, takich jak: badanie radiologiczne (RTG), badanie ultrasonograficzne (USG) oraz tomografia komputerowa (TK).Kompleksowe postępowanie diagnostyczne w przypadku chłonkopiersia u kotów powinno obejmować:

badanie ultrasonograficzne klatki piersiowej i serca,badania laboratoryjne krwi,punkcję klatki piersiowej (torakocoentezę),badania laboratoryjne pobranego płynu.

W celu wykluczenia kardiogennej przyczyny chłonkopiersia konieczne jest wykonanie badania echokardiograficznego serca. W niektórych przypadkach w badaniu USG klatki piersiowej można wykazać obecność zmian rozrostowych w jamach opłucnej, W przypadkach wyników wątpliwych badanie USG powinno być uzupełnione badaniem RTG lub TK, na podstawie których można stwierdzić obecność zmian guzowatych w klatce piersiowej lub obecność przepukliny przeponowej. Przy nagromadzeniu znacznej ilości płynu w jamie opłucnej przed wykonaniem badania radiologicznego konieczne jest wykonanie punkcji klatki piersiowej i upust płynu, co zmniejsza objawy duszności oraz umożliwia wizualizację poszczególnych struktur klatki piersiowej.

Badania laboratoryjne krwi powinny obejmować badanie morfologiczne oraz badanie biochemiczne krwi oceniające funkcje poszczególnych narządów oraz jonogram. Dodatkowo u wszystkich kotów z podejrzeniem chłonkopiersia należy wykonać badania w kierunku FeLV, FIV i FIP, ponieważ mogą być one potencjalną przyczyną obecności płynu w jamie opłucnej (8). W rejonach, w których występuje dirofilarioza, zalecane jest wykonanie testów na obecność antygenu i przeciwciał Dirofilaria immitis.

Kolejnym etapem w postępowaniu diagnostycznym jest wykonanie punkcji klatki piersiowej oraz badanie płynu pobranego z jam opłucnej. Torakocenteza jest procedurą diagnostyczną – leczniczą wykonywaną w celu pobrania materiału do badań laboratoryjnych oraz w celu upustu nagromadzonego w jamie opłucnej płynu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.