Wybrane zasady międzynarodowego przemieszczania się ze zwierzętami towarzyszącymi - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane zasady międzynarodowego przemieszczania się ze zwierzętami towarzyszącymi

Nowa Zelandia

Wytyczne do przemieszczania się ze zwierzęciem towarzyszącym do Nowej Zelandii dotyczą psów i kotów domowych. Zabroniony jest przywóz hybryd któregokolwiek z tych dwóch gatunków. Wyjątek stanowią tu koty bengalskie, u których mimo wszystko należy udokumentować przynajmniej pięć pokoleń udomowionych przodków. Import ras uznanych w tym kraju za niebezpieczne jest również zabroniony.

Podobnie jak do pozostałych krajów, psy i koty podróżujące do Nowej Zelandii muszą mieć chip lub tatuaż, aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie z certyfikatem uzyskania pozytywnego miana przeciwciał, spełniać wymogi w kwestii minimalnego wieku oraz posiadać dokument potwierdzający tożsamość. Przywiezione zwierzęta nie mogą być w ciąży dłużej niż 42 dni. Ponadto powinny nieprzerwanie przebywać w kraju, z którego przyleciały przez przynajmniej 6 miesięcy od daty przylotu do Nowej Zelandii.

Polska znajduje się wśród krajów zaliczanych do tzw. Kategorii 3, dla których wymagane jest pozwolenie na import, a po przyjeździe obowiązuje 10-dniowa kwarantanna oraz badanie stanu zdrowia na początku i na końcu obserwacji. Dodatkowe wymagania dotyczą profilaktyki chorób zakaźnych oraz pasożytów wewnętrznych (ryc. 3).

Podsumowanie

Do zagranicznych podróży ze zwierzętami towarzyszącymi warto się dobrze przygotować. W większości opisanych krajów departamenty odpowiedzialne za regulację przepisów importowych udostępniają na stronach internetowych pomocne harmonogramy w formie „check listy”, które podpowiadają, w jakim czasie od wyjazdu powinny być poczynione konkretne kroki.

Pamiętajmy, że nieodpowiednie przygotowanie zarówno dokumentacji, jak i samego psa lub kota do wyjazdu może skutkować koniecznością pozostawienia zwierzęcia na kwarantannie (zwykle 14-dniowej), przeprowadzenia kosztownych badań w miejscu docelowym, a w przypadku otrzymania wyniku pozytywnego w którymkolwiek z tych testów nasz towarzysz może być odesłany do Polski lub nawet poddany eutanazji na koszt właściciela.

Opisane wymagania dotyczą regulacji, które zostały opracowane przez departamenty poszczególnych krajów i obowiązują na dzień dzisiejszy. Warto na bieżąco sprawdzać, czy któreś z kryteriów nie uległo zaostrzeniu z powodu chociażby zmiany statusu epidemiologicznego danego państwa. Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego są zamieszczane aktualne informacje dotyczące warunków eksportu zwierząt towarzyszących z Polski.

Piśmiennictwo dostępne u autorki.
lek. wet. Agnieszka Kubalska
Laboklin Polska Sp. z o.o.

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.