Wybrane zasady międzynarodowego przemieszczania się ze zwierzętami towarzyszącymi - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane zasady międzynarodowego przemieszczania się ze zwierzętami towarzyszącymi

Australia

Warunki importu psów i kotów do Australii należą do jednych z najbardziej rygorystycznych na świecie, co przekłada się na status tego kraju w profilaktyce chorób zakaźnych. Rząd australijski ściśle egzekwuje warunki importu, broniąc się skutecznie przed napływem chorób, które od lat tam nie występują. Również w kwestii profilaktyki przeciwpasożytniczej regulacje prawne są bardzo precyzyjne. W dedykowanej temu zagadnieniu zakładce na stronie internetowej Australijskiego Departamentu Rolnictwa znajdujemy wytyczne w kwestii akceptowanych substancji czynnych w zastosowanych przed wyjazdem lekach oraz jakimi drogami powinny być podane (patrz przydatne linki na końcu artykułu). Zwierzęta przylatujące do Australii są poddawane obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie (ryc. 1).

Wszystkie dostarczone dokumenty muszą być oryginałami, opatrzonymi pieczęciami laboratorium oraz odręcznymi podpisami osób odpowiedzialnych za autoryzację wyniku. Zalecane jest, aby właściciele zwierząt wykonali własną kopię wszystkich wyników i ją zachowali.

Republika Południowej Afryki

Do importu psów i kotów do Republiki Południowej Afryki potrzebne jest między innymi zezwolenie weterynaryjne na wyjazd, wydawane przez uprawnionego lekarza weterynarii w kraju, z którego zwierzę jest eksportowane. Koty nie są rutynowo poddawane kwarantannie po przybyciu do RPA, ale muszą posiadać ważne pozwolenia na import i prawidłowo wypełnione świadectwo zdrowia, podpisane i opieczętowane przez uprawnionego lekarza weterynarii. Braki w dokumentacji mogą skutkować zatrzymaniem zwierzęcia na kwarantannie.

Zarówno psy, jak i koty muszą mieć certyfikaty potwierdzające pozytywne wyniki w badaniu oznaczenia miana przeciwciał przeciw wściekliźnie. Jeśli zwierzę jest szczepione po raz pierwszy, to iniekcja powinna być wykonana nie więcej niż 12 miesięcy i nie mniej niż 30 dni przed datą wyjazdu. Należy pamiętać, że nie każde zwierzę uzyskuje wystarczający poziom przeciwciał po pojedynczym podaniu szczepionki i mimo zachowania wystarczającego odstępu od szczepienia uzyskane wyniki mogą być negatywne. Jeśli jest to kolejne szczepienie, to powinno być ono podane w ciągu roku od wyjazdu.

Polska znajduje się na liście krajów zwolnionych z obowiązkowej kwarantanny po przylocie do RPA po okazaniu wszystkich wymaganych pozwoleń i certyfikatów.

Przed wyjazdem do Republiki Południowej Afryki zwierzę musi być przebadane w kierunku pięciu wymienionych chorób i uzyskać wyniki negatywne. Badania powinny być wykonane najpóźniej 30 dni przed wylotem.

W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości zwierzę zatrzymywane jest na kwarantannie (ryc. 2).

Czasem zachodzi potrzeba powtórzenia badań w kierunku chorób zakaźnych. Jeśli u zwierzęcia przebywającego na kwarantannie stwierdza się pozytywny wynik badania w kierunku Brucella canis, Leishmania lub Babesia gibsoni może zapaść decyzja o eutanazji zwierzęcia. Jeśli natomiast w weryfikującym badaniu psa w kierunku Dirofilaria immitis lub Trypanasoma evansi wynik będzie pozytywny, właściciele mają możliwość wyboru, czy decydują się na stacjonarne leczenie na kwarantannie, czy wracają ze zwierzęciem do swojego kraju.

Znajdź swoją kategorię

2599 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.