Wybrane zasady międzynarodowego przemieszczania się ze zwierzętami towarzyszącymi - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane zasady międzynarodowego przemieszczania się ze zwierzętami towarzyszącymi

Kraje członkowskie Unii Europejskiej i inne kraje Europy

Warunki niekomercyjnego przemieszczania się ze zwierzętami towarzyszącymi, za jakie uważa się psy, koty i fretki (gatunki podatne na zakażenie i transmisję wścieklizny), ale również inne zwierzęta domowe, które nie są przewożone w celach handlowych i nie mają znaczenia epidemiologicznego reguluje szczegółowo rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 576/2013 z dnia 12 czerwca 2013 roku. Aby takiej podróży nie został przypisany charakter komercyjny, liczba przewożonych zwierząt nie może przekroczyć pięciu. Wyjątkami są sytuacje, gdy przewożone zwierzęta mają uczestniczyć w konkursach lub wystawach międzynarodowych i są starsze niż 6 miesięcy.

Zwierzęta przewożone między państwami członkowskimi muszą posiadać trwały numer oznakowania oraz prawidłowo wypełniony dokument weryfikujący ich tożsamość (paszport). Wymagane jest aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie. Zaleca się, aby od szczepienia do pobrania krwi na oznaczenie miana upłynęło minimum 30 dni, ale wskazanie to nie dotyczy zwierząt, które były już kilkukrotnie i regularnie szczepione. Kocięta i szczenięta w wieku poniżej 3 miesięcy, czyli za młode na szczepienie, mogą podróżować jedynie z matkami, które mają aktualne szczepienia.

Przy przemieszczaniu się z UE do niektórych krajów trzecich jest wymagany certyfikat potwierdzający uzyskanie pozytywnego miana przeciwciał przeciw wściekliźnie. Takie badanie powinno być przeprowadzone nie wcześniej niż 30 dni od daty szczepienia i nie później niż 3 miesiące przed datą planowanego wyjazdu. Okres ważności takiego certyfikatu jest różny dla poszczególnych krajów.

W związku z opuszczeniem przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, 29 marca 2019 r. kraj ten stracił status kraju członkowskiego UE, stając się państwem trzecim. Regulacje dotyczące przemieszczania się zwierząt dla tego kraju uległy więc zmianie. Nie możemy już podróżować do Wielkiej Brytanii w tzw. „uproszczonym trybie” przyjętym dla państw wspólnoty.

W niektórych przypadkach jest ponadto zalecane podjęcie dodatkowych środków profilaktycznych ze względu na ryzyko epidemiologiczne (inne niż wścieklizna) dla zdrowia publicznego lub zdrowia zwierząt. Działania te obejmują szczepienia przeciw innym chorobom zakaźnym oraz profilaktykę przeciwpasożytniczą. W Irlandii, Finlandii i na Malcie zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1152/2011, obowiązuje profilaktyka przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis, która powinna zostać przeprowadzona w okresie nie dłuższym niż 120 godzin, ale nie krótszym niż 24 godziny przed datą planowanego wjazdu.

Informacja o niej powinna być umieszczona w paszporcie. Wśród krajów spoza UE również Norwegia, Wielka Brytania i Irlandia Północna mają status wolnych od echinokokozy, więc wybierając się tam z pupilem, będziemy potrzebować potwierdzenia przeprowadzonej profilaktyki przed wyjazdem.

Wyjazd na Ukrainę, podobnie jak do pozostałych państw trzecich, musi być poprzedzony przynajmniej trzymiesięcznym okresem kwarantanny po wykonaniu badania oznaczenia poziomu przeciwciał przeciw wściekliźnie metodą miareczkowania. Materiał do badania powinien być więc pobrany w przedziale między 3. a 12. miesiącem przed wyjazdem. Wynik badania musi być wpisany w świadectwo zdrowia wypełniane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Znajdź swoją kategorię

2577 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.