Kompleksowa ocena hematologiczna z uwzględnieniem oceny rozmazów krwi. Spojrzenie lekarza klinicysty - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kompleksowa ocena hematologiczna z uwzględnieniem oceny rozmazów krwi. Spojrzenie lekarza klinicysty

Wydawałoby się, że szybki postęp technologiczny, jaki dokonuje się w ostatnich latach w kwestii analizatorów hematologicznych, będzie powodował ograniczanie podstawowych badań, takich jak ocena mikroskopowa rozmazów krwi. Rzeczywistość pokazuje jednak, że wraz ze wzrostem liczby wykonywanych badań wzrasta również potrzeba dokładnej, w pełni specjalistycznej oceny rozmazów krwi (1, 2, 13). Zaawansowane technologicznie analizatory hematologiczne są w stanie wychwycić coraz większą ilość zmian, nie tylko dotyczącą liczby komórek krwi, ale też zmian w ich morfologii, co w połączeniu z obrazem klinicznym często sprawia, że konieczna jest konsultacja hematologiczna. Z piśmiennictwa wynika, że aż 70% decyzji i rozpoznań klinicznych jest popartych diagnostyką laboratoryjną (2, 3).

Wielokrotnie to właśnie zmiany w obrazie morfologicznym krwi wymagają dokładnej oceny mikroskopowej komórek, a w uzasadnionych przypadkach także szerszych badań z zakresu hematologii, immunologii czy biochemii.

Gdzie zatem tkwi problem i skąd wynikają błędy zarówno kliniczne, jak i laboratoryjne, że nie zawsze udaje się rozwiązać trudne przypadki hematologiczne?

Umiejętność interpretacji wyników badań krwi

Podstawowe badanie krwi, obejmujące badanie morfologiczne oraz parametry biochemiczne, stało się rutyną, nie tylko przed zabiegami chirurgicznymi czy stomatologicznymi, ale coraz częściej jest badaniem wykonywanym profilaktycznie, zlecanym przez lekarza prowadzącego, głównie w celu wykluczenia mniejszych czy większych odchyleń od wartości referencyjnych, aby monitorować stan zdrowia psa czy kota, niezależnie od wieku. Znaczenie badań przesiewowych, wykonywanych jako profilaktyczne, jest coraz bardziej doceniane, głównie z powodu wczesnej diagnostyki wielu chorób przewlekłych, w tym zaburzeń endokrynologicznych czy związanych z niewydolnością narządową.

Badanie krwi u zwierząt z objawami klinicznymi ma jednak inny wymiar, ponieważ w tych przypadkach wielokrotnie spodziewa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.