Interpretacja wyników badania morfologicznego krwi obwodowej. Cz. II. Parametry białokrwinkowe - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Interpretacja wyników badania morfologicznego krwi obwodowej. Cz. II. Parametry białokrwinkowe

Neutrocytoza

Neutrofile fizjologicznie stanowią największą grupę granulocytów, są komórkami fagocytującymi, krążącymi we krwi w naczyniach krwionośnych (pula krążąca) oraz w naczyniach włosowatych, głównie płuc (pula marginalna), przy czym pula marginalna może być dwu- (u kotów), a nawet kilkakrotnie (u psów) większa od puli krążącej, jednak wyczerpuje się po kilku dniach.

Neutrofile powstają w szpiku, przedostają się do krwiobiegu, w którym krążą od kilku do kilkunastu godzin, a następnie ulegają apoptozie lub aktywowane przez: IL-8 (z komórek śródbłonka), kompleksy immunologiczne, peptydy bakteryjne, chemoatraktanty w odpowiedzi na szkodliwe dla organizmu czynniki, głównie bakteryjne, migrują szybko do miejsc zakażenia, w których przebywają od jednego do kilku dni (krócej w przypadku silnych stanów zapalnych), aby sfagocytować/unieszkodliwić bakterie.

W krwi obwodowej obserwuje się formy w pełni dojrzałe neutrofili, z jądrem segmentowym (2-3-członowym). W przypadku silnego pobudzenia (intensywna infekcja) w krwi obwodowej mogą pojawić się młodociane formy neutrofili z jądrem pałeczkowatym (bez zaznaczonej segmentacji), metamielocyty, a wyjątkowo promielocyty i mieloblasty. Pojawienie się tych ostatnich jest oceniane jako odczyn białaczkopodobny, występuje przy rozległych procesach ropnych i musi być różnicowane z przewlekłą białaczką szpikową.

Obecność neutrofili pałeczkowatych i młodszych form określa się jako przesunięcie w lewo, co wynika z umownego przedstawiania ciągu dojrzewających komórek od lewej do prawej.

Stwierdzenie zwiększonej liczby neutrofili (neutrocytoza, neutrofilia) bez obecności neutrofili segmentowanych (brak przesunięcia) jest obserwowane przy:

krwotokach, hemolizie, martwicy, polekowo, w przebiegu niektórych chorób nowotworowych, przy łagodnych stanach zapalnych i w zapaleniu przewlekłym.

W przypadku przewlekłych procesów zapalnych w fazie ich wycofywania się, przy terapii glikokortykosterydami, nadczynności ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.