Interpretacja wyników badania morfologicznego krwi obwodowej. Cz. II. Parametry białokrwinkowe - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Interpretacja wyników badania morfologicznego krwi obwodowej. Cz. II. Parametry białokrwinkowe

Krwinki białe

Poprzez zaawansowanie nowoczesnych technologii oraz uproszczenie obsługi analizatorów krwi badania morfologiczne należą do najczęściej wykonywanych w diagnostyce psów i kotów. Są wykonywane zarówno w komercyjnych weterynaryjnych laboratoriach diagnostycznych, jak i w ramach własnych zakładów leczniczych dla zwierząt. Wyniki uzyskiwane z nowoczesnych analizatorów są coraz dokładniejsze i nie odbiegają od oceny przez doświadczonych diagnostów (2).

Najlepszy analizator bez konieczności inwestowania w urządzenie? Kliknij tu!

Należy jednak pamiętać, że na końcowy rezultat wpływają nie tylko czynniki patologiczne, ale również: stosowane leki, przyjmowane posiłki, stres czy błędy na poziomie pobierania i badania próbki. W przeciwieństwie do krwinek czerwonych, krwinki białe podlegają cyrkulacji, tzn. znajdują się w naczyniach krwionośnych, limfatycznych i tkankach – w przestrzeni pozanaczyniowej, a limfocyty mogą dodatkowo recyrkulować. Analizując wynik krwi, nie można skupiać się jedynie na sumarycznej ocenie liczby leukocytów. Jest to grupa mocno zróżnicowanych krwinek różnicujących się na różnych etapach.

Oceniając sumaryczną leukocytozę, można popełnić wiele błędów, stawiając niewłaściwą diagnozę. Leukocytoza może być wynikiem silnej infekcji, jak i rozległej martwicy lub procesów nowotworowych. Może mieć charakter odczynowy lub nieodczynowy. Wyniki badań należy zawsze rozpatrywać z informacjami uzyskanymi z wywiadu oraz z badania klinicznego. W każdym przypadku za wzrost całkowitej liczby leukocytów może odpowiadać inna grupa krwinek, inne może być też postępowanie terapeutyczne (7).

Rozróżnia się krwinki z ziarnistościami (granulocyty – z jądrem segmentowanym lub pałeczkowatym) oraz bez ziarnistości (limfocyty i monocyty – „jednojądrzaste”). Ponadto ziarnistości granulocytów mogą wybarwiać się w standardowych metodach barwnikami zasadowymi (bazofile), kwasowymi (eozynofile) lub pozostawać neutralne (neutrofile).

Każda z wymien...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2577 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.