Choroby dermatologiczne kotów – dermatofitoza i wirusowe choroby skóry ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki biomolekularnej metodą PCR - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Choroby dermatologiczne kotów – dermatofitoza i wirusowe choroby skóry ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki biomolekularnej metodą PCR

Dermatofity to nitkowate grzyby wywołujące zmiany skórne u ludzi i zwierząt. Zakażenie dermatofitami określa się mianem dermatofitozy. Dermatofity mają zdolność rozkładania keratyny i zasiedlają skórę i jej przydatki (włosy, paznokcie, pazury).

Dermatofity charakteryzują się wysoką zakaźnością, a do zakażenia dochodzi bezpośrednio lub pośrednio. Czynnikami sprzyjającymi zakażeniom są np.: obniżona odporność, pogorszona odpowiedź immunologiczna (np. u zwierząt starszych) oraz uszkodzenia skóry (wywołane np. przez ektopasożyty). Ponadto zarodniki dermatofitów przeżywają w otoczeniu do kilku lat, zachowując swój potencjał zakaźny.

Najważniejsze dermatofity (groźne również dla człowieka!)

U kotów dermatofitozy wywołuje najczęściej Microsporum canis (ryc. 1). W przypadku M. canis koty są również jego rezerwuarem. U kotów nosicieli nie wykazujących objawów trudno zdiagnozować dermatofitozę, co sprawia, że w hodowlach i schroniskach bardzo często dochodzi do nagłych wybuchów choroby. Rzadziej natomiast odnotowuje się zakażenia Microsporum gypseum (rezerwuar: ziemia) i Trichophyton mentagrophytes (rezerwuar: gryzonie).

Obraz kliniczny

Objawy kliniczne są zróżnicowane i uzależnione od zjadliwości danego szczepu, a także od czasu trwania zakażenia i statusu immunologicznego żywiciela. Do typowych objawów zalicza się wyłysienia w części twarzowej, na uszach i kończynach przednich (ryc. 2). Chorobie może – choć nie musi – towarzyszyć świąd o średnim natężeniu. Zasadniczo różnicowanie w chorobach skóry powinno zawsze uwzględniać dermatofitozę.

Diagnostyka (detekcja patogenu)

Lampa Wooda (lampa UV do badania sierści):

50-70% szczepów M. canis fosforyzuje w jej świetle na jasnozielono, podczas gdy wszystkie inne grzyby nie fosforyzują. Należy jednak pamiętać, że oddziaływanie mechaniczne (np. użycie szamponu) może niwelować efekt fosforyzacji. Dodatni wynik badania stanowi potwierdzenie, że mamy do czynienia z dermatofitozą.

Badanie mikroskopowe: ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2577 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.