Badania laboratoryjne krwi w diagnostyce nadczynności kory nadnerczy u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badania laboratoryjne krwi w diagnostyce nadczynności kory nadnerczy u psów

W takich przypadkach dodatkową wskazówką diagnostyczną jest określenie stężenia kortyzolu po 4 godzinach. Stężenie kortyzolu po 4 godzinach poniżej 50% wartości wyjściowej wskazuje na przyczynę przysadkową. Stężenie kortyzolu po 4 godzinach powyżej 50% wartości wyjściowej wskazuje na nadnerczową lub przysadkową przyczynę nadczynność kory nadnerczy. Test ten jest przydatny, jeśli na podstawie wywiadu i badania klinicznego podejrzewa się nadczynność kory nadnerczy. Czułość testu określa się na 44-100%, jednocześnie jest on mniej specyficzny (swoisty) niż test stymulacji ACTH, co oznacza, że zdarzają się częściej wyniki fałszywie dodatnie (potwierdzające nadczynność kory nadnerczy) (2, 3).

Niska swoistość testu hamowania niskimi dawkami deksmetazonu (< 50%) sugeruje zafałszowanie około połowy wyników dodatnich przez zaburzenia niezwiązane z nadczynnością kory nadnerczy. Wysoka czułość natomiast sprawia, że wynik ujemny z dużym prawdopodobieństwem wyklucza chorobę Cushinga. Niektórzy autorzy (6) proponują wykonanie testu hamowania dużą dawką deksametazonu (0,1 mg/kg m.c.) wraz z pobraniem krwi przed podaniem leku, a następnie po 2 i 6 godzinach.

Zasady interpretacji wyników testu są podobne. Inni autorzy uważają za zbędne oznaczanie stężenia kortyzolu w próbce wyjściowej jako badania nic niewnoszącego do diagnozy (7). W przypadkach wątpliwych wykonuje się obydwa testy, zarówno stymulacji ACTH, jak i hamowania małą dawką deksametazonu, przy czym test hamowania może być wykonywany 24 godziny po teście stymulacji, natomiast test stymulacji zwykle wykonuje się po 5 dniach po teście hamowania.

Pojedyncze oznaczenie kortyzolu w diagnostyce nadczynności kory nadnerczy nie ma znaczenia klinicznego ze względu na dużą zmienność wartości i zależność od bardzo wielu różnych czynników.

Test hamowania deksametazonem w moczu

W przypadkach, gdy istnieje trudność w podaniu dożylnym deksametazonu lub pobraniu krwi można wykonać test hamowania deksametazonem połą...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.