Częstość występowania nawrotów oraz wyniki kliniczne psów z guzem komórek tucznych o II stopniu złośliwości i niskim poziomie markerów AgNOR i Ki67, u których zastosowano wyłącznie leczenie chirurgiczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Częstość występowania nawrotów oraz wyniki kliniczne psów z guzem komórek tucznych o II stopniu złośliwości i niskim poziomie markerów AgNOR i Ki67, u których zastosowano wyłącznie leczenie chirurgiczne

Guzy z komórek tucznych (mastocytoma, Mast Cell Tumours, MCT) o II stopniu złośliwości są nowotworami o znacznym zróżnicowaniu zachowania biologicznego. Rozmaite czynniki, w tym markery proliferacji, wpływają na rokowanie co do przebiegu choroby. Celem poniższej pracy jest zbadanie, czy rozległość wycięcia chirurgicznego guza wpływa na częstość występowania nawrotów u psów z mastocytomą o II stopniu złośliwości i niskiej aktywności proliferacyjnej określonej za pomocą zastosowania markerów Ki67 oraz AgNOR (srebrochłonny organizator jąderkowy).

Do badania włączono osiemdziesiąt sześć psów z postacią skórną mastocytomy, o niskim indeksie Ki67 i niskiej wartości łącznej AgNORxKi67 (Ag67). U wszystkich psów wykonano zabieg chirurgicznego wycięcia guza. U dwudziestu trzech psów (27%) w średnim czasie obserwacji doszło do miejscowej lub odległej wznowy, U sześciu psów z tej grupy doszło (7%) do wznowy miejscowej, przy czym u jednego stwierdzono kompletnie czysty (wolny od komórek nowotworowych) i u pięciu niekompletnie czysty margines cięcia w badaniu histologicznym.

Różnica w częstości nawrotów pomiędzy psami z kompletnie i niekompletnie czystym marginesem cięcia w badaniu histologicznym nie była znacząca. Na podstawie poniższego badania można stwierdzić, że u pacjentów z niekompletnym wycięciem mastocytomy o II stopniu złośliwości i niskiej aktywności proliferacyjnej dodatkowa terapia może nie być konieczna.

Wstęp

Guzy z komórek tucznych są najczęściej występującymi nowotworami skóry u psów (do 21% wszystkich guzów skóry) (1). Ich zachowanie biologiczne jest bardzo różne: od łagodnych, pojedynczych zmian do wysoce złośliwych guzów, powiązanych z dużym ryzykiem nawrotów i przerzutów. Ocena histologiczna pozwala w dużym stopniu przewidywać zachowanie biologiczne nowotworu i rozwój choroby (2-5).

Istnieje też szereg innych czynników, które mogą pomóc określić przebieg kliniczny choroby. Należą do nich: stadium kliniczne według skali Światowej Organizac...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2577 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.