Łagodny przerost prostaty – wybór metody terapeutycznej

Łagodny przerost prostaty – wybór metody terapeutycznej

Pomimo że istnieją różne metody leczenia łagodnego przerostu prostaty, wszystkie mają na celu zmniejszenie jej wielkości. Lekarz weterynarii powinien znać zalety i wady każdej metody, tak aby zalecić konkretnemu pacjentowi leczenie dostosowane do stanu klinicznego, biorąc jednocześnie pod uwagę oczekiwania jego właściciela (pies reproduktor, pies pracujący).

Pamiętając, że u prawie wszystkich starzejących się psów występuje łagodny przerost prostaty, a tylko mały odsetek wśród nich wykazuje objawy kliniczne, zaleca się, aby leczeniu poddać tylko i wyłącznie psy wykazujące takie objawy.

Leczenie chirurgiczne

Kastracja od lat jest postępowaniem z wyboru przy łagodnym przeroście prostaty. Żadne inne postępowanie lecznicze nie było tak skuteczne w doprowadzeniu do zmniejszenia wielkości prostaty oraz do ustępowania objawów klinicznych.

Inwolucja prostaty następuje kilka dni po zabiegu chirurgicznym. Wielkość prostaty zmniejsza się o 50% w ciągu 3 tygodni oraz od 70 do 75% w ciągu 9 tygodni. Stężenia dihydrotestosteronu (DHT) w surowicy obniżają się w ponad 98% w ciągu kilku dni. Objawy kliniczne związane z łagodnym przerostem prostaty znacznie ustępują w ciągu 4 tygodni.

Kastracja prowadzi do całkowitej bezpłodności samca. Jest metodą nieodwracalną i radykalną, stąd bywa coraz częściej odrzucana przez właścicieli zwierząt.

Leczenie farmakologiczne (zachowawcze)

Estrogeny

Estrogeny wpływają na zmniejszenie stężenia androgenów, hamując działanie gonadotropin przysadkowych. Estrogeny są przeciwwskazane w leczeniu łagodnego przerostu prostaty ze względu na ich silne skutki uboczne (aplazja szpiku, anemia, trombocytopenia, leukopenia oraz metaplazja płaskonabłonkowa prostaty) oraz ze względu na ich słabą skuteczność w porównaniu do innych leków: diethylostibestrol w dawce 0,2-1 mg/dzień per os przez 5 dni.

Progestageny

Progestageny hamują wydzielanie GnRH z podwzgórza. Nie są lekami z wyboru. Powodują poważne skutki uboczne: wystąpienie cukr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2756 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy