Chirurgia dróg oddechowych. Syndrom brachycefaliczny – cz. III - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Chirurgia dróg oddechowych. Syndrom brachycefaliczny – cz. III

Alapeksję opisuje się jako technikę alternatywną, którą można zastosować w przypadkach nadmiernej wiotkości chrząstek nosa, grożącej nawrotami zwężenia po konwencjonalnej resekcji klinowej (Ellison, 2004). Technika ta polega na umocowaniu odwiedzionych skrzydełek nosa poprzez stworzenie stałego połączenia pomiędzy dobrzusznym krańcem bocznej części skrzydełek nosa oraz skórą znajdującą się bocznie do nich. Dobrzuszny boczny fragment części skrzydełek amputuje się, tworząc eliptyczną ranę. Analogiczne eliptyczne nacięcie wykonuje się w skórze, w odległości 3-5 mm od nacięcia w skrzydełku nosa. Obie rany zszywa się ze sobą dwoma piętrami szwów (przyśrodkowym i bocznym). Dzięki temu, że skrzydełka nosowe odwiedzione są poprzez utworzone połączenie ze skórą, otwarcie nozdrzy nie zależy od sztywności chrząstek nosowych, a więc w porównaniu z innymi technikami rzadziej zdarzają się nawroty choroby w dłuższym czasie (Ellison, 2004).

W przypadku wszystkich tych technik donoszono o subiektywnej poprawie jakości oddychania i znaczącym zmniejszeniu niedrożności górnych dróg oddechowych. Jednak pomimo walidacji technik pomiaru oporów przepływu powietrza w przewodach nosowych u psów (Wiestner et al., 2007) w przypadku żadnej z opisanych technik nie przeprowadzono jakichkolwiek pomiarów przepływu powietrza przez nozdrza przed i po zabiegu, aby można je było obiektywnie ocenić i porównać. Nie można więc którejś z wyżej opisanych technik rekomendować jako lepszej w oparciu o dowody.

Plastyka przedsionka nosa

W celu dalszej poprawy przepływu powietrza zaleca się plastykę przedsionka nosa zamiast plastyki skrzydełek (Oechtering and Schuenemann, 2010). Obejmuje ona dogrzbietowo-przyśrodkową oraz doogonową część skrzydełek oraz ich przejście w fałd skrzydłowy, dzięki czemu uzyskuje się szeroki i otwarty przedsionek.

Niedrożności w obrębie przewodów nosowych

Literatura opisuje nieprawidłowe ułożenie małżowin nosowych u psów brachycefalicznych (Billen et al., 2006; Oec...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2773 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy