Adrenalektomia i znieczulenie do zabiegu – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Adrenalektomia i znieczulenie do zabiegu – opis przypadku

Rozpoznanie histopatologiczne

W badaniu mikroskopowym przesłanego guza nadnerczy stwierdzono zmianę nowotworową o charakterze gruczolaka wywodzącego się z kory nadnerczy (ang. adenoma gl. suprarenalis). W centralnej części guza widoczne były ogniska zwapnienia i złogi cholesterolu.

Podsumowanie

W czasie znieczulenia wszystkie funkcje życiowe należy utrzymać w granicach fizjologicznych. Problemem może być utrzymanie ciśnienia na prawidłowym poziomie. Wartość średniego ciśnienia tętniczego powinna się mieścić pomiędzy 70 a 90 mmHg (4). Żeby łatwiej spełnić ten wymóg znieczulenia, można zrezygnować w protokole z anestetyków, które mogą mieć wpływ na ten parametr. W opisanym przypadku nie użyto żadnego agonisty receptorów alfa-2-adrenergicznych. Leki te w początkowej fazie swojego działania prowadzą do wzrostu ciśnienia krwi, co nie jest korzystne w szczególności u pacjentów z nadciśnieniem. W odpowiedzi na wzrost ciśnienia spowalnia się praca serca.

W późniejszym czasie po podaniu dochodzi do obniżenia ciśnienia. Zmiany w hemodynamice po zastosowaniu anestetyków z tej grupy są dawkozależne. Jeżeli jest konieczne zastosowanie agonisty receptora alfa-2-adrenergicznego, można rozważyć podanie deksmedetomidyny w niskiej dawce. W celu osiągnięcia dobrego efektu sedacyjnego można połączyć ją z innymi anestetykami, np. opioidami, choćby metadonem. Dobre uspokojenie pacjenta można osiągnąć poprzez podanie acepromazyny w niskich dawkach (6). Należy pamiętać, że działanie acepromazyny może utrzymywać się długo, a jej użycie może wiązać się z działaniem hipotensyjnym.

Pacjent cierpiący na schorzenie endokrynologiczne i kwalifikowany do znieczulenia powinien najpierw zostać poddany leczeniu.

Ważna jest stabilizacja pacjenta, u którego obserwujemy nadprodukcję kortyzolu (11). Dzisiaj chore psy mają większe szanse na przeżycie znieczulenia, zabiegu operacyjnego i na powodzenie terapii dzięki dostępności leku do leczenia nadprodukcji kortyzolu przez korę nadne...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2601 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.