Adrenalektomia i znieczulenie do zabiegu – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Adrenalektomia i znieczulenie do zabiegu – opis przypadku

Zespół endogenny Cushinga jest powodowany między innymi przez guzy nadnerczy, które prowadzą do nadmiernego wydzielania kortyzolu, a w konsekwencji do różnych chorób towarzyszących (9). Poznanie patofizjologii tych jednostek jest bardzo ważne, ponieważ będą one miały wpływ na: dobór metod znieczulenia, rodzaju anestetyków i innych zabiegów, a także leków w okresie okołooperacyjnym.

Ważne jest określenie dokładnej lokalizacji guza, ponieważ leczeniem z wyboru jest resekcja chirurgiczna (1), co nieodzownie wiąże się ze znieczuleniem. Znieczulenie pacjenta z chorobą endokrynologiczną obarczone jest dużym ryzykiem anestezjologicznym i wymaga od zespołu interdyscyplinarnego zaangażowania.

Zarys anatomii i fizjologii nadnerczy

Nadnercza są parzystym, bezprzewodowym narządem, które zlokalizowane są doczaszkowo i przyśrodkowo od jednoimiennej nerki. W budowie narządu wyróżnia się dwie części anatomiczne: część korową – zewnętrzną oraz rdzenną – wewnętrzną. Nadnercza są bogato ukrwione.

Krew doprowadzana jest odgałęzieniami tętnic nerkowych i tętnicami nadnerczowymi, które odchodzą od brzusznego odcinka aorty brzusznej. Żyły nadnerczy uchodzą do żyły głównej doogonowej i lewej żyły nerkowej. Nadnercza unerwione są sympatycznie z nerwu trzewnego większego (ang. nervus splanchnicus major).

Nadnercza wydzielają liczne hormony. Część korowa wydziela trzy główne klasy hormonów. Są nimi glikokortykosteroidy, mineralokorytkosteroidy i androgeny. Hormony części rdzennej zaliczane są do amin katecholowych. Należą tutaj: adrenalina, noradrenalina i dopamina (2).

Czynniki ryzyka

Hipowentylacja

W związku z istniejącym osłabieniem mięśni, w tym mięśni oddechowych, pacjent może wymagać wentylacji wspomaganej – manualnej bądź mechanicznej.

Duży, „beczkowaty/żabi brzuch” z powodu otyłości trzewnej, powiększenia wątroby i zaniku tkanki mięśniowej, będzie powodem upośledzenia oddychania spontanicznego. Wymianę gazową może ograniczać również mineralizacja ści...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.