👩‍⚕️Okiem ekspertki miesiąca – badania laboratoryjne krwi w medycynie weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

👩‍⚕️Okiem ekspertki miesiąca – badania laboratoryjne krwi w medycynie weterynaryjnej

fot. istockphoto.com
Jako lekarze weterynarii wiemy, jak istotne może okazać się to, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Zdajemy sobie sprawę, że brak objawów nie oznacza braku choroby, a nawet jeśli objawy występują, niejednokrotnie nie wskazują one na konkretne schorzenie, ale na wiele potencjalnych przyczyn. Przed zastosowaniem znieczulenia chcemy wiedzieć, jak pracują nerki i wątroba pacjenta lub czy nie posiada on zbyt niskiej liczby płytek krwi. Z pomocą przychodzą tutaj laboratoryjne badania krwi, które stanowią podstawę współczesnej medycyny.

Oferta badań laboratoryjnych dla zwierząt rozrasta się z roku na rok, dostępne są coraz bardziej zaawansowane metody, co jest bardzo pozytywnym zjawiskiem. Skorzystać możemy z podstawowych badań morfologii krwi, ogólnych lub kierunkowych paneli biochemicznych, szeregu badań serologicznych i molekularnych w kierunku typowych dla danego gatunku chorób zakaźnych, a także bardzo licznych badań w kierunku chorób genetycznych, charakterystycznych dla danych ras. W ostatnich dekadach intensywnie rozwija się gałąź diagnostyki onkologicznej, ponieważ nasze zwierzęta żyją z nami coraz dłużej i dotyka je ten sam problem, który występuje u człowieka – wzrost ryzyka rozwoju choroby nowotworowej.

Oczywiście do pełnego rozpoznania procesu nowotworowego zazwyczaj konieczne jest zastosowanie technik obrazowych oraz cytologicznych lub histopatologicznych, ale poszukuje się łatwych, mało inwazyjnych sposobów diagnostyki nowotworów. Dobrym tu przykładem jest cytometria przepływowa, która okazała się pomocna w rozpoznawaniu chłoniaków i białaczek u psów i kotów. Metoda ta umożliwia określenie linii komórkowej, z której wywodzi się nowotwór oraz dokładną charakterystykę antygenową komórek, co ma znaczenie prognostyczne i może wpływać na decyzję o podjętej terapii.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się markery nowotworowe, które mogą stanowić pomoc w postawieniu wstępnego podejrzenia. Oferta w tym zakresie nie jest jeszcze zbyt bogata, ale dostępne są oznaczenia wskazujące na zwiększoną aktywność proliferacyjną komórek np. kinaza tymidynowa, czy Ki-67 (ten ostatni stosowany głównie w cytometrii oraz immunohistochemii).

Badania krwi są pomocne także w diagnozowaniu schorzeń endokrynologicznych. Opracowane dla zwierząt i łatwe do wykonania testy czynnościowe, gdzie materiałem badanym jest krew (surowica) pacjenta, pozwalają podejrzewać lub wykluczyć chorobę związaną z nieprawidłową gospodarką hormonalną.  

Diagnostyka laboratoryjna i szeroki dostęp do niej niewątpliwie pozwalają na postawienie bardziej precyzyjnego rozpoznania w wielu przypadkach, co wpływa na większą skuteczność leczenia naszych pacjentów. Z tego powodu powinniśmy korzystać z niej jak najczęściej. 

Lek. wet. Milena Kretschmer
 
badania laboratoryjne
badania laboratoryjne

badania laboratoryjne

Komentarze

Znajdź swoją kategorię

2380 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Parazytologia
Parazytologia
reklama

Weterynaria w Terenie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.