Onkologiczna konferencja kliniczna – Oncologish Treffen 2023 - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Onkologiczna konferencja kliniczna – Oncologish Treffen 2023

Już po raz 17. w drugi weekend lutego 2023 r. w Soesterbergu koło Utrechtu w Holandii spotkali się lekarze weterynarii z całej Europy, zajmujący się na co dzień onkologią. Konferencja od początku organizowana jest przez holendersko-belgijskie Stowarzyszenie Onkologicznych Ośrodków Weterynaryjnych (Samenwerkende Diergeneeskundige Kankercentra).

Wśród ponad 140 uczestników z 15 krajów Europy i Australii aż 19 pochodziło z Polski. To jedna z najliczniejszych grup, która z roku na rok się powiększa, do czego, zdawać się może, przyzwyczailiśmy organizatorów, którzy witają nas corocznie od kilkunastu lat z otwartymi ramionami. Polskie akcenty widoczne są nie tylko poprzez fizyczną obecność, ale także niejednokrotne cytowania przez wykładowców wyników badań Polaków, w tym z polskich ośrodków. To pokazuje, że kliniczna onkologia weterynaryjna bardzo intensywnie się rozwija w naszym kraju i nie jesteśmy pariasem w tej dziedzinie.

Głównym tematem tegorocznej konferencji były mięsaki psów i kotów, począwszy od mięsaków tkanek twardych, a skończywszy na mięsakach tkanek miękkich. Wśród wykładowców byli doświadczeni europejscy dyplomowani onkolodzy – klinicyści, chirurdzy, radiolodzy, patomorfolodzy. Tradycją konferencji jest omawianie poszczególnych tematów w zakresie patomorfologicznym, diagnostycznym i omówienie możliwości terapeutycznych. Sesji przeznaczonej dla lekarzy weterynarii towarzyszyła równoległa sesja dla techników/pielęgniarek weterynaryjnych, na której także reprezentowani byli Polacy.

Konferencje tego typu, kameralne, sfokusowane na poszczególnych tematach, pozwalają nie tylko zapoznać się z najnowszymi trendami, wynikami badań klinicznych, ale także, a może przede wszystkim, pozwalają na wzajemną wymianę doświadczeń i integrację, w tym także wśród osób z Polski. Kuluarowe rozmowy zacieśniają znajomości i pozwalają lepiej poznać różne aspekty onkologii, a także nawiązywać nowe znajomości, czemu sprzyjają także stoiska sponsorów prezentujących swoje możliwości pomocy pacjentom onkologicznym. Biorąc pod uwagę trendy zainteresowań, w przyszłym roku można się spodziewać jeszcze większej reprezentacji z naszego kraju.

Zatem do zobaczenia w przyszłym roku,a dla chętnych informacja, że Europejski Kongres Onkologów Weterynaryjnych (ESVONC) odbywać się będzie w tym roku w Alicante 26-27 maja.

Opracował: Wojciech Hildebrand

Znajdź swoją kategorię

2250 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Diagnostyka
Diagnostyka
reklama

Weterynaria w Terenie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.